Osmáčí bydlení

Často se setkáváme s fotkami osmáčků v naprosto nevhodných ubikacích - malých, bez základního vybavení. Na základě našich zkušeností se pokusíme shrnout, jak by takové správné osmáčí bydlení mělo vypadat a co by v něm nemělo chybět.


1) Rozměry

Je víc možností v čem osmáčky ubytovat, jedno ale musí splňovat všechny a to dostatečnou velikost, pokud nechceme, aby se nám osmáci nudili, strádali a svůj život trávili hlodáním mříží. Osmák je poměrně akční šplhavý hlodavec, proto jej nemůžeme odbýt klecí po andulce nebo akvárkem po křečkovi, jeho prostorové nároky jsou poněkud větší. Obecně lze říct, čím víc prostoru, tím lépe. Vhodnější je řešit ubikaci dispozičně spíše do výšky, díky tomu  by měla mít i více úrovní - pater, záchytných bodů, aby se předešlo zraněním z pádů.

Za minimální rozměr pro dva osmáky považujeme cca 80x60x45cm (za podmínky spousty větví, členění, prolézaček, úkrytu a kolotoče a možnosti se proběhnout po zabezpečené místnosti). 
Doporučený rozměr aspoň 100x80x50 a více.

Zde si můžete jednoduše ověřit, zda je Vaše ubikace dostatečně velká:
http://www.degutopia.co.uk/deguhouse.htm


2) Osmáčí bydlení je vhodné umístit:

 • mimo průvan
 • mimo nadměrně hlučné prostředí
 • mimo přímé slunce bez  možnosti se schladit v horkých měsících
 • mimo ložnici (ne každý je takový šílenec jako já :-) )
 • mimo vlhké a tmavé prostředí 
 • do společnosti lidí pro lepší socializaci

3) Typy bydlení:

klece

Je třeba pamatovat na jednu důležitou věc, před osmáky neobstojí žádný plast! Z toho důvodu jsou běžně prodávané klece s plastovými dny nevyhovující. Jsou osmáci, kteří si plastových van nevšímají celý život, ale u většiny dřív nebo později poslouží jako brána na svobodu. Nenechte se zmást, stačí aby to jednoho dne některého z nich napadlo. :-)
Jako nejelegantnější řešení tohoto problému se nám osvědčila kombinace klece + akvária.
Jedna z našich klecí má skleněný spodek lepený u sklenáře na zakázku a ta druhá je uzpůsobená na akvárium již existující. Je víc způsobů usazení klece, nám se osvědčily již od sklenáře dovnitř akvária vlepené skleněné lišty. V případě, že je akvárium trochu menší než je klec, vyřešili jsme to dovnitř klece přišroubovanými dřevěnými latěmi, které poslouží jako rám viz. fotky níže.

vnitřní skleněné lišty
+na osmáčky je hezky vidět
+klec je dobře odvětrávaná
+akvárium chrání před průvanem
+nevyhazují seno a podestýlku tolik ven
+snadné uchycení větví a prolézaček
+mříže jsou samy o sobě průlezkou
-u některých osmáků nepříjemný zvuk hlodání mříží 
-poněkud složitější manipulace se skleněným spodkem 
(my jej čistíme přímo na místě)

Další možností jsou již hotové klece s plechovou vanou, které jsou k sehnání například zde, nebo svépomoci oplechovat hrany plastového dna, či potáhnout pletivem. U klecí je také třeba věnovat pozornost rozteči mříží. Pokud počítáme s odchovem miminek, neměla by přesáhnout 1,5 cm. Pro dospělé osmáky je maximum 2 cm. Klec s většími mezerami by už bylo nejspíš potřeba obalit pletivem.
skleněný spodek dělaný na míru u sklenáře, klec se posadí na skleněné lišty..
Klec kombinovaná se skleněným spodkem.
Celkový rozměr: 100x60x40

Klec přizpůsobovaná užšímu akváriu pomocí přišroubovaných dřevěných latí.
Celkový rozměr: 120x100x50

Terária a vitríny

Další z možností osmáčího bydlení jsou terária a skleněné vitríny. V tomto případě je potřeba dobře promyslet odvětrávání, aby se podestýlka nepařila, neplesnivěla a teplota uvnitř, aby byla vyhovující například i v letních měsících. Často se používá kombinace s pletivovou mřížkou či perforovaný plech. S tímto typem chovného zařízení nemáme přímé zkušenosti.

+efektní vzhled
+žádné znečištění kolem ubikace
+méně zápachu (neplatí při otevření)
+žádné hlodání mříží
+na osmáčky jde krásně vidět
-problémová cirkulace vzduchu
-u vitrín vyšší pořizovací cena
-špatné uchycení větví, průlezek a vybavení
-složitější čištění a manipulace


Voliéry / skříně

Velmi vhodné jsou pro osmáčky svou velikostí i možnostmi otevřené voliéry či skříňové voliéry, ať už vyrobené svépomocí či na zakázku. Dobře poslouží i průmyslově vyráběné voliéry např. pro větší papoušky nebo činčily, (pohlídat rozteč mříží). Na internetu je nepřeberné množství inspirace. Je třeba se vyhnout plastovým dílům a u dřeva počítat s jistými opatřeními proti okusu a vsakování moči nebo se smířit s menší životností.

Já sama jsem se pustila do výroby skříňové voliérky, kterou jsem ale nevyráběla od píky, ale zrecyklovala jsem starší prosklenou skříňku z druhé ruky. Abych zajistila dobrou cirkulaci vzduchu, prořezala jsem boční stěny přímočarou listovou pilkou a místo plných stěn zevnitř natáhla pletivo z železářství 1x1cm, zevnitř proto, aby se osmáčí zoubky neměly šanci dostat k jakékoliv hraně. Dřevo je totiž v jejich režii jen o cosi málo trvanlivější než plast. V polici uvnitř jsem také prořezala otvory, které propojily spodní i vrchní část ubikace. Jako ošetření dřeva proti vsakování moči a různých nečistot a zároveň dobré omyvatelnosti povrchu jsem použila samolepicí PVC tapetu, která je zároveň i efektním prvkem. Stejně dobře by posloužil šetrný bezbarvý lak na dětské hračky. Skleněná dvířka jsem preferovala díky lepší viditelnosti do osmáčího obýváku a díky minimalizaci nepořádku kolem ubikace. Prostě nejlepší televize vůbec :-). K osmáčkům je výborný přístup, a taky se skříňka dobře čistí. Díky dle potřeby navrtaným háčkům lze vše libovolně dobře uchytit. Jako zábrana na vyhazování podestýlky slouží pás plexiskla, který v budoucnu plánuji udělat vyndávací, aby bylo čištění ještě snadnější a efektivnější. Jako nesporný klad se ukázala velmi nízká výrobní cena a také to, že jsem nepotřebovala vesměs žádnou pomocnou ruku. :-)


skříňová voliéra, rozměry 110x90x45


4) Základní vybavení

 • tlustší větve na šplhání a okus - (ovocné stromy, líska, bříza, olše, hloh, topol, lípa)
 • plošiny a patra - mřížová nejsou úplně vhodná kvůli nepřirozenému povrchu. Nám se nejvíc osvědčily kuláčky z kmene stromu, stromová kůra, slaměné a proutěné ošatky a košíky, dřevěné desky (pokud chceme zvýšit životnost - povrchová úprava), různé visací (spojované drátem ne provázkem) dřevěné mosty  či můstky (není nic složitého si vyrobit doma).
 • úkryt - osmák by měl mít dostatečně prostorný domeček, měl by mít možnost úplného soukromí. Na trhu jsou domečky ze dřeva, ze sena a trávy, keramiky. Lze použít i dutiny stromů, které jsou velmi efektní, stejně dobře ale poslouží i kartónová krabička, která se snadno stane i vítaným rozptýlením.
 • Napáječka - nám se nejvíc osvědčily napaječky skleněné s kovovým uzávěrem, které mohou být i vevnitř klece. Na trhu jsou lépe dostupné plastové  kuličkové napáječky s kovovým hrotem, už se nám ale párkrát stalo, že na ni sem tam osmáčí zoubek dosáhl.
 • misky na jídlo - je dobré mít v kleci aspoň tolik mističek, kolik je osmáků, není totiž žádná výjimka, že i nejlepší přátelé se u jídla perou a soupeří. Vhodné jsou těžší keramické či kameninové, které osmák nepřevrhne, nebo závěsné kovové, do kterých nebudou házet nepořádek. Osmáci ve skutečnosti mističky ani nepotřebují, mnohem přirozenější způsob je poházení směsi jen tak volně, osmáci se tím zabaví a navíc odpadává problém s peroucími se jedlíky.
 • kolečko na běhání - někdo nemusí považovat jako základní vybavení. My jej tam, ale řadíme, protože zajišťuje zdravý pohyb a radost z pohybu, kdykoliv si osmák vzpomene. Zde zajímavý článek o studii, jestli vlastně běhají hlodavci pro radost nebo jen z nějaké nudy a rutiny. Kolotoč pro dospělého osmáka by určitě neměl mít pod 25cm v průměru kvůli přirozenému pohybu a zdravé páteři. Doporučujeme trvanlivé síťové kovové kolotoče. Jejich nevýhodou je nutnost pravidelného promazávání. Jako nejbezpečnější a naprosto bezhlučný kolotoč se nám osvědčil tento dřevěný. Je nutné, ale udělat pár antidestruktivních opatření jako je natření bezbarvým lakem na dětské hračky a zabezpečení nýtky proti okusu.
 • podestýlka - z ozkoušených můžeme doporučit dřevěné peletky jako např. tyto, kukuřičnou podestýlku či konopné pazdeří. U chovatelů je také velmi oblíben třeba Asan. Další variantou jsou hobliny, čistá sláma a různé kombinace. Používáme také kombinaci sena a bentonitu, který se obecně nedoporučuje kvůli údajnému vysušování tlapek, nic takového se nám ale nepotvrdilo, osmáci narozdíl od morčat tráví čas v přízemí pouze minimálně. Oproti tomu piliny nejsou z hlediska prašnosti příliš vhodné, mohou zapříčinit problémy s dýchacími cestami nebo záněty očí. 
Dokonce se u nás najde i jeden podomácku vyrobený kolotoč z plechové dózy a kuličkového ložiska. Zde je video návod na jeden podobný.

5) další vybavení:

Vybavení klecí je dobré vždy po nějakém čas vyměnit nebo přeskládat, osmáci jsou velcí zvědavci a průzkumníci a takové vytržení ze stereotypu nadšeně přivítají.

 • běhací talíř - horizontální alternativa kolotoče
 • papírové roury - dají se sehnat v obchodech s koberci apod. Nabízí rozmanité použití jako průlezky, houpačky, labyrint.
 • hamak - velmi oblíbeným pelíškem osmáků je závěsný hamak, nebo látkové závěsné domečky. Existuje více variant. Lze je koupit již hotové, anebo s trochou zručnosti se pustit do výroby vlastního. Naprosto dostatečně poslouží i ustřižený kus ručníku. plyšového potahu, nebo teploučké staré mikiny, kapuce apod., který se jednoduše zavěsí na svírací špendlíky, žabičky či karabinky.
 • jesličky na seno - seno zůstane déle čisté a ne součástí podestýlky
 • koupelna - osmákům bychom měli umožnit se občas vykoupat v jemném písku, tak jak to dělají v přírodě. Písek má jak funkci sociální - pachovou, tak i očistnou. Naši osmáci mají většinou koupelnu přímo v ubikaci v podobě skleněné dózy, nebo staré zapékací skleněné mísy. Osmáci ale písek brzo znečistí, proto bohatě stačí jim jej na nějaký čas nabídnout a zase vyndat.
 • kameny - pro rozmanitost a přírodní vzhled
 • Samorosty
 • kokosové skořápky
 • silná lana
 • kartonové krabice a ruličky z toaletního papíru na roztrhání a pelíšek
 • dřevěné okusovací hračky - fantazii se meze nekladou
 • osvětlení - osmáčci velmi ocení, když se pár hodin denně budou moct nahřát pod žárovkou. Ve volné přírodě se rádi vyhřívají na sluníčku. Nic se ale nemá přehánět, protože by pěkně zlenivěli, proto se jim svícení musí regulovat - dobrým tipem je časovač. Na osvětlené osmáčí ubikace je navíc moc pěkný pohled. Horká žárovka a dráty musí být samozřejmě řádně zajištěny.

dřevěný visutý mostek spojovaný drátkem
papírové a drenážní roury
interiér naší skříňové voliéry
jedna z našich starších předešlých klecí
košík zavěšený na řetízcích a vystlaný senem - fajn houpačka
spokojená Lajka v papírové rouře
v hamaku se spinká nejlíp!
Tundra jde do koupelny

jabloňové větvičky jako visuté plošinky
mini zahrádka
papírové ruličky z mikrotenových sáčků jako visutý mostek
světlo teplo pohoda :-)Žádné komentáře:

Okomentovat